Životopis

Študoval choreografiu na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave pod vedením profesora Štefana Nosáľa a na Institute for Dance and Dance Instruction v belgických Antverpách. Neskôr získal angažmán ako sólista v H.F. Dansetheatre Amsterdam a učil moderný tanec na International Dance Stage Bornem v Belgicku.

V roku 1993 založil dvanásťčlenný balet Torzo, ktorý bol prvým pokusom o profesionálne divadlo moderného tanca na Slovensku. Uviedol svoje prvé celovečerné dielo Responsio Mortifera. Pre Torzo vytvoril niekoľko ďalších choreografií: Padajúce dni, UM-BA, To hlasy ľudu slovanského, Jarný program, Stravinského Svadby. V rovnakom čase pracoval na predstaveniach Sen noci svätojánskej, Mária Stuartová, Malý obchod hrôzy pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre a Sweet charity, Oliver Twist pre Štátne divadlo v Košiciach.

V roku 1994 získal 1. cenu v choreografickej súťaži v Nitre a bol finalistom súťaže Prix Volinine Paris 1994.

V roku 1995 vytvoril prvú choreografiu pre Slovenské národné divadlo (SND) v Bratislave - detský balet Z rozprávky do rozprávky. S 50-členným súborom SND naštudoval Stravinského Svätenie jari.

V roku 1997 sa stal spoluzakladateľom a umeleckým riaditeľom Bratislavského Divadla Tanca (BDT), pre toto teleso vytvoril premiérový program Svadby, Vták Ohnivák, detský muzikál O Jankovi Hraškovi a multimediálny projekt Romeo a Júlia. Súčasne naštudoval Tance na sklonku leta a Malú nočnú hudbu pre Divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave, Dvořákovho Vodníka pre Janáčkovo divadlo v Brne a Fausta a Margarétu pre Štátnu operu v Prahe.

O dva roky neskôr bol režisérom a choreografom muzikálu Pomáda, ktorý sa v pražskej GOJA MUSICHALL dočkal 200 repríz, a autorom Čarovnej flauty pre Divadlo J. K. Tyla v Plzni. V roku 1999 získal ocenenie Krištáľové krídlo za inscenáciu Strom pre Slovenský ľudový a umelecký kolektív (SĽUK). V roku 2000 založil divadelno-tanečné teleso JAN. Autorský program ... na Vaše hroby prezentoval vo World Financial Center v New Yorku (USA).

Choreograficky spolupracoval na muzikáloch Niekto to rád horúce, Hamlet, Balada o zlodejovi koní, Cigáni idú do neba a Klietka bláznov pre divadlo Nová Scéna v Bratislave a Grék Zorba pre Divadlo Andreja Bagara v Nitre. Režíroval a bol autorom choreografie tanečného megaprojektu Cirkus Svet pre SĽUK. Na prelome rokov 2002 a 2003 realizoval pôvodný balet Rasputin pre Slovenské Národné Divadlo v Bratislave. V divadle F. X. Šaldu v Liberci spolupracoval na muzikáli Na skle maľované. Medzníkom v jeho tvorbe bola premiéra autorského diela Vták ohnivák, ktoré naštudoval s japonským súborom Tokyo Metropolitan City Ballet, v New National Theatre, Tokyo (2004). So spoločnosťou JAN vytvoril a produkoval rytmicko-tanečnú show GASP, ktorú doteraz videlo 120.000 divákov.

V roku 2004 prezentovalo Bratislavské Divadlo Tanca multimediálny projekt Romeo a Júlia na International Arts Festival v Tokyu. V tom istom roku vytvoril klasický balet Spartakus pre Slovenské národné divadlo a pôvodný slovenský muzikál Hriešny tanec, ktorý mal premiéru v Divadle ARÉNA v Bratislave. Začiatkom roka 2005 pripravil muzikál Donaha pre divadlo F. X. Šaldu v Liberci. V apríli 2005 založil Slovenské Divadlo Tanca (SDT). Prvé predstavenie SDT - Bolero/príbeh matky - bolo úspešne prezentované v Circullo de Bellas Artes v Madride. Realizoval kultový slovenský muzikál Na skle maľované pre Novú Scénu v Bratislave. Koncom roka naštudoval dielo Má Vlast pre Štátnu operu v Prahe a znovu uviedol Vtáka Ohniváka v japonskom Tokyu. V nasledujúcom roku pripravil adrenalínovú show Slovak Street Session pre Divadlo Aréna a obnovenú premiéru predstavenia ... na Vaše hroby. Naštudoval muzikál Neberte nám princeznú pre Novú Scénu v Bratislave.
V roku 2007 realizoval muzikál Pokrvní bratia v divadle F. X. Šaldu v Liberci, na Novej Scéne v Bratislave premiéroval tanečnú show GASP 2, pre Slovenské národné divadlo naštudoval pôvodnú baletnú rozprávku Popolvár. Slovenské Divadlo Tanca premiérovalo jeho tanečno-divadelné predstavenie Labuťko, ktoré následne absolvovalo celoslovenské turné.

V roku 2008 naštudoval pre Divadlo Nová scéna v Bratislave svetoznámy muzikál West Side Story. V divadlenej sezóne 2008 / 2009 sa uskutočnilo úspešné svetové turné jeho predstavenia Vták ohnivák, ktoré realizoval pre Slovenské divadlo tanca. Zastávkami turné boli mestá ako New York, Londýn, Amsterdam, Bytom, Krakov, Antverpy...

V roku 2009 uviedol v bratislavskom divadle Heineken Tower Stage muzikál Čajočky. V marci 2010 mal premiéru jeho najnovší tanečno-divadelný titul pre Slovenské divadlo tanca - Carmen. V tom istom roku naštudoval muzikál Robin Hood pre Divadlo Kalich v Prahe. Divadlo Kalich uviedlo aj jeho muzikál Ôsmy svetadiel, ktorý najskôr režíroval pre Novú Scénu v Bratislave. Ôsmy svetadiel sa stal najúspešnejším slovenským muzikálom v histórii.

V roku 2012 mal v Kalichu premiéru jeho muzikál Pomáda a v Štátnom divadle v Košiciach balet Zvonár u Matky Božej. Nasledoval muzikál Romeo a Júlia pre bratislavskú Novú Scénu a balet Richard III. pre Operu Graz (2013).

V roku 2014 mal v divadle Kalich premiéru jeho ďaľší muzikálu Horúčka sobotňajšej noci. V tom istom roku sa obohatilo svetové turné "Carmen" o mestá Rím, Graz, Quebec a čínsku metropolu Peking, ktorej diváci toto predstavenie prijali s obrovským nadšením. 

V rokoch 2015 naštudoval muzikál muzikálov "Jesus Christ Superstar". Úspech tejto legendy potvrdzuje vyše 20 000 nadšených divákov, ktorí navštívili Divadlo Tower Stage. Svedčia o tom aj názory profesionálov: "Fenomenálne" (musical.cz), "Úchvatné predstavenie" (Ľubomír Feldek). Na jar 2017 táto inscenácia vyrazí na turné do rôznych kútov Slovenska. V roku 2015 prichádza aj ďaľší hit-muzikál "Atlantída" s hudbou od Mira Žbirku a textom Kamila Peteraja s premiérou v pražskom Divadle Kalich. Obrovský úspech tejto inscenácie potvrdzujú aj takéto ohlasy: " Ďurovčík a Žbirka dobyli Prahu" (Nový čas), "Energie, všestrannosť a nakažlivá radosť." (MF Dnes), "Opět skvělé herecké a pěvecké obsazení." (musical.cz).

V roku 2016 uviedol Ján Ďurovčík hit-muzikál "Atlantída" aj v Divadle Tower Stage, ktorý zožal ohromný úspech. Dokazuje to 42 odohraných predstavení v Bratislave. Atlantída tour 2016 bolo doteraz najväčšie turné v histórii slovenského muzikálu, vyrazilo na cestu po Slovensku v ústrety desaťtisícom divákov v 23 miestach, kde odohralo 63 predstavení. Ku koncu roka 2016 uviedol pôvodný Slovenský muzikál Šľahačková princezná s autormi Kamilom Peterajom a Pavlom Hammelom.

Koncom roka 2016 réžijne spolupracoval na megashow IMT Smile History. Koncert sa stal najúspešnejším koncertom v roku 2016 na Slovensku.

Aktuálne sa pripravuje na 2. svetové turné so Slovenským divadlom tanca. S inscenáciou Carmen vystúpi v Mexiko City, Helsinky, New York a Dubai.