"Kostýmová skúška"

Blížime sa ku koncu príprav na predstavenie Stravinského večer, ktoré ako sme už informovali, bude zložené z dvoch titulov - Petruška a Vták ohnivák od svetoznámeho ruského hudobného skladateľa menom Igor Fiodorovič Stravinskij. Počas týchto dní prebiehajú dôležité kostýmové skúšky, ktoré si naplno užívame. Prvotné skúšanie a trénovanie v doteraz neznámych kostýmoch je vždy veľmi zaujímavé. Prinášame vám exkluzívne zábery práve z týchto skúšok, kde nás môžete vidieť oblečených tak, ako vystúpime aj na javisku. 

Premiéry sa mali konať 13. a 14. novembra 2020 v bratislavskej IUVENTE, ale musíme ich presunúť na neurčito. Akonáhle nám situácia dovolí opäť vystúpiť pred vás na divadelnú scénu, uskutočníme i túto krásnu baletnú premiéru. O nových termínoch vás budeme včas informovať. Už teraz sa nevieme dočkať! :)

Každá jedna skúška prebieha za bezpečnostných pravidiel, keďže sme zodpovední a záleží nám na zdraví každého jedného z nás. Sme testovaní, nestretávame sa viacerí, ako je povolené a všetko pravidelne dezinfikujeme.

Ide o zaujímavé spojenie moderného baletu - tanca, hudby a dizajnu. Obidve diela boli zložené začiatkom minulého storočia a Stravinskij v nich zachytával ruskú ľudovú kultúru, ktorá ho v podstate fascinovala celý jeho život.

Petruška - ide o prvé predstavenie, ktoré členovia Slovenského Divadla Tanca skúšajú pod vedením významného slovenského choreografa Igora Holováča. Od roku 1984 je súčasťou Slovenského Národného Divadla (SND) v Bratislave, kde pôsobil ako dlhoročný sólista. Rok 2014 bol obzvlášť dôležitým, pretože práve vtedy začal pôsobiť ako baletný majster. Spolupracoval aj s ďalšími divadlami, ako napríklad Divadlo West, Štátne Divadlo v Košiciach, Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni, Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, atď. Získal rôzne ocenenia za interpretačnú a choreografickú tvorbu. Je nám cťou, že sme dostali možnosť spolupracovať s takýmto profesionálnym umelcom, ktorého skúsenosti budú mať pozitívny vplyv na našich tanečníkov. 

Choreografii diela Vták ohnivák sa venuje náš stály choreograf a režisér Ján Ďurovčík, ktorý v roku 2004 toto baletné predstavenie odpremiéroval v Tokiu a o štyri roky neskôr ho prinisel aj k slovenskému divákovi. Získal mnoho pozitívnych ohlasov a jednoznačne sa zaraďuje medzi jeho najúspešnejšie tituly. Preto nepochybujeme, že toto predstavenie aj po rokoch dosiahne skvelé výsledky.